Deset godina nakon uspješnog uvođenja fiskalizacije u prometu gotovinom, Porezna uprava kroz projekt Fiskalizacija 2.0 njezin obuhvat proširuje i na bezgotovinska plaćanja kroz obveznu primjenu eRačuna.
Proveden je upitnik s ciljem prikupljanja informacija od poslovnih korisnika vezanih uz sadašnje korištenje eRačuna i poslovne procese u kojima su implementirani, kao i o očekivanjima u slučaju ako će razmjena eRačuna biti obvezna za transakcije između poslovnih subjekata.
Postojeći porezni sustavi temelje se na ispunjavanju poreznih obveza podnošenjem velikog broja periodičnih poreznih prijava koje se još nadopunjuju traženjem dostave dodatnih podataka od poreznih obveznika. Tako ustrojeni i organizirani sustavi, u vrijeme danas dostupnih tehnologija, postaju preveliko administrativno opterećenje za sve sudionike. Stoga se sve više poreznih sustava okreće ka korištenju modernih tehnologija koje će omogućiti razmjenu podataka integriranih u procese poduzetnika, a jedan od najzastupljenijih načina u državama članicama EU je uvođenje obvezne razmjene eRačuna. Na taj način se smanjuje administrativno opterećenje poreznih obveznika uz smanjene troškove dostave dodatnih podataka, a ujedno se omogućava poreznim tijelima zadovoljavajuća razina potrebnih podataka.
Kroz Nacionalni plan oporavka i otpornosti Republike Hrvatske Ministarstvo financija, Porezna uprava provodi projekt Fiskalizacija 2.0 - Implementacija sustava za bezgotovinsko plaćanje putem eRačuna s integriranom e-arhivom te naprednog online knjigovodstva u sustavu PDV-a.
Ciljevi projekta su:
- uspostava sustava za prijavu bezgotovinskih računa Poreznoj upravi i to računa koji se danas izdaju prema tijelima državne uprave – fiskalizacija računa koji se izdaju u B2G (eng. Business to Government) segmentu
- implementacija sustava bezgotovinskog plaćanja putem eRačuna u segmentu B2B (eng. Business to Business) s integriranom e-arhivom te aktivnim, jedinstvenim i naprednim online knjigovodstvom u sustavu PDV-a
- uspostava besplatne aplikacije za izdavanje eRačuna koja će biti omogućena malim poreznim obveznicima – kojima bi troškovi uvođenja bili nerazmjerni koristima koje bi dobili iz takvog načina poslovanja.
U razdoblju od 18. siječnja 2023. do 17. veljače 2023. godine Porezna uprava provodi anketu putem anketnog upitnika.